Ludzie bardzo często żyją w rzeczywistości, którą kreują. Narzędziami do tej kreacji są przekonania na swój temat – zarówno pozytywne, jak i negatywne. Dwie osoby i identycznym potencjale mogą osiągnąć zupełnie odmienne rezultaty, w zależności od tego, czy będą wierzyć w możliwość odniesienia sukcesu, czy będą przekonane o nieuchronności klęski. Zbudowana na podstawie tych przekonań samoocena jest tym, co najczęściej odróżnia ludzi sukcesu od tych, którzy ciągle walczą i ciągle przegrywają.
Czy wiesz, że możesz poprawić swoją samoocenę dzięki pozytywnym afirmacjom? Z tego artykułu dowiesz się, jak unikać typowych błędów przy afirmowaniu pełnego sukcesów życia, jednocześnie zwiększając pewność siebie.
Pozytywne afirmacje mogą skutecznie zmienić Twój sposób oceniania siebie i zwiększyć wiarę we własne możliwości. Oczywiście stanie się tak tylko wtedy, gdy zostaną odpowiednio zastosowane. Zanim jednak zagłębimy się w rozważania na temat prawidłowych metod przeprowadzania afirmacji, powinniśmy zdefiniować, co to afirmacja i co to znaczy “afirmować coś” w formie pozytywnych stwierdzeń.
Afirmacja to pozytywne stwierdzenie na swój temat. Afirmacja ma dotyczyć stanu, który chcesz osiągnąć na skutek przeprowadzenia jakiegoś procesu a nie faktycznego stanu obecnego. To właśnie postrzegany przez nas stan obecny jest bardzo często przyczyną niepowodzenia różnych transformacji, które chcemy na sobie przeprowadzić. Afirmacja ma pomóc wyobrazić sobie stan po dokonaniu zmiany i już teraz cieszyć się nim, aby móc zmotywować się psychicznie do wysiłku potrzebnego do przeprowadzenia tej zmiany.
Najczęstsze błędy w afirmacjach i jak ich unikać
Najczęściej popełnianym błędem w rozumieniu tego, co to afirmacja i jaki wpływ może mieć na osobowość jest wynikające z tego braku zrozumienia używanie nieodpowiednich słów i sformułowań.
W trakcie wypowiadania afirmacji należy zwracać uwagę na zabarwienie i emocjonalną wartość użytych słów. Każdy człowiek przywiązuje do słów określone emocje (pozytywne i negatywne). Na przykład słowo „wojna” kojarzy się z negatywnymi emocjami, natomiast „miłość” wiąże się z wieloma pozytywnymi uczuciami. Dla logicznej warstwy naszej osobowości “wojna” może być nawet czymś pozytywnym. Dla warstwy emocjonalnej i duchowej to słowo zawsze będzie kojarzyło się ze śmiercią, bólem, stratą, cierpieniem itd.
Dlatego tak ważne jest unikanie słów, które kojarzą się z negatywnymi uczuciami. Nawet zaprzeczanie negatywnych uczuć i emocji każe najpierw wyobrazić sobie te negatywne uczucia a dopiero później im zaprzeczyć. Dlatego tak często słyszy się, że podświadomość nie rozumie słowa “nie”.
Porównaj zdania:
„Jestem bardzo zadowolona i wdzięczna, że jestem zdrowa i bogata”
oraz
“Przestałam być nieszczęśliwa, bo już nie jestem chora i biedna”.
Czuć czy rozumieć, co to afirmacja?
Ważnym powodem, dla którego tak wielu ludzi ciągle nie rozumie, co to afirmacja i co mogą zyskać dzięki afirmacjom, jest to, że próbują je stosować nie będąc w odpowiednim stanie psychicznym, który jest konieczny, aby te stwierdzenia zadziałały i zwiększyły pewność siebie. Dzieje się tak, że ich świadomość blokuje wypowiedzi i uniemożliwia im przekształcenie się w prawdziwe przekonania. Bardzo ważne jest, aby być w zrelaksowanym stanie umysłu, aby wypowiadane słowa mogły ominąć Twoją świadomość i zostać zaakceptowane przez szeroko otwartą podświadomość.
Jak mam uwierzyć, że jest dobrze, kiedy nie jest dobrze?
Czasem ludzie, kiedy usłyszą co to afirmacja i na czym polega jej działanie – pukają się w czoło. Dlaczego mają mówić: “jestem bogaty, zdrowy i szczęśliwy”, kiedy powodem, dla którego to mówią jest właśnie to, że są biedni, chorzy i nieszczęśliwi? Jak mają uwierzyć w to, co mówią?
Same afirmacje rzeczywiście niczego nie zmienią. Afirmacje są częścią procesu rozwoju osobistego. Kompleksu zmian, które mają doprowadzić do sukcesu w każdej sferze życia. I właśnie ten efekt należy afirmować. Wierzyć w niego i za pomocą afirmacji przekonywać samego siebie o skuteczności wszystkich podjętych działań. Np. tak:
“Cieszę się, że codziennie coraz lepiej rozumiem zasady tworzenia bogactwa i z każdym dniem jestem bogatsza”.